Konsumenci są przekonani, że kupując coraz lepsze telewizory, lodówki, kuchenki mikrofalowe i inne produkty codziennego użytku, zużyją mniej energii oraz zaoszczędzą pieniądze. Niestety nie zawsze tak jest. Czasami producenci i sprzedawcy nie przestrzegają zapisów prawnych, m.in. związanych w etykietowaniem produktów czy spełnieniem wymagań ekoprojektowania, co wpływa na wzrost rachunków za energią oraz klimat. MarketWatch jest europejską kampanią mającą na celu identyfikację takich przypadków i zmianę podejścia w tym zakresie.

 

Czym jest MarketWatch?

MarketWatch tworzone jest przez szesnaście organizacji społeczeństwa obywatelskiego z całej Europy. Przeprowadzając kampanię weryfikującą jakość urządzeń codziennego użytku w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, MarketWatch będzie chciał skierować uwagę na tych producentów i sprzedawców, którzy nie do końca respektują przepisy unijne, przez co ich klienci zostają pozbawieni możliwości zaoszczędzenia energii. Kontroli podlegać będzie 110 sklepów stacjonarnych i 110 sklepów internetowych. Przeprowadzona zostanie ona trzykrotnie, co skutować będzie łącznie sprawdzeniem 660 sklepów. Poza tym przeprowadzimy 20 100 uproszczonych oraz pełnych testów produktów w akredytowanym laboratorium. Ich wynik będzie obowiązujący w w 10 krajach UE. Zawsze mile widziane jest zaangażowanie organizacji o podobnych poglądach. Jeśli chcesz przyłączyć się do naszej inicjatywy, napisz do nas e-mail.

 

Dlaczego taka kampania?

Europejskie przepisy dotyczące etykietowania energetycznego oraz ekoprojektu określają szereg wymagań dla produktów, jak np. minimalne zużycie energii, czy kryteria środowiskowe. Wedle szacunków, przestrzeganie zapisów dyrektywy dot. ekoprojektu (Ecodesign) może wpłynąć na zaoszczędzenie do 2020 r. 90 miliardów euro rocznie, co oznacza 280 euro oszczędności dla każdego gospodarstwa domowego w UE. Kolejnym wielkim zwycięzcą jest klimat – przestrzeganie zapisów wpłynie na uniknięcie emisji dwóch milionów ton CO2 każdego roku.

 

Brak nadzoru rynku

Formalne działania organów nadzoru rynku różnią się w poszczególnych krajach. Szacuje się, że około 1/5 potencjału oszczędności jest tracone, ze względu na dostępność na rynku produktów, które nie są tak efektywne jak powinny. Prowadzi to do olbrzymiego marnowania energii szacowanego na 100 TWh rocznie. To dużo – tyle samo energii zużywane jest przez mieszkalnictwo w Europie Środkowej i Wschodniej. Co więcej, większe zużycie energii oznacza wyższe rachunki, dodatkowe obciążenie sieci energetycznych, a także wpływa niekorzystnie na klimat. MarketWatch ma na celu wsparcie i uzupełnienie działalności podejmowanej przez krajowe organy nadzoru rynku, pomagając zidentyfikować produkty i tendencje niezgodne z zapisami prawa.

 

Finansowanie

Projekt uzyskał trzyletnie współfinansowanie ze środków unijnego programu Intelligent Energy Europe. Odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponoszą jej autorzy. Nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej. EACI oraz Komisja Europejska nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na niej zawartych.

 

Kontakt

Koordynatorem całości zadań jest Energy Saving Trust z Wielkiej Brytanii. W Polsce za przebieg działań odpowiada Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE).

Kierownik projektu: Anna Bogusz
tel. +48 32 203 51 14
tel. kom. +48 603 554 814
e-mail: office<at>fewe.pl