Nowa etykieta dla piekarników

Od 1 stycznia 2015 pojawi się nowa etykieta energetyczna dla pieców kuchennych. Stanowi ona składową rozporządzenia w sprawie znakowania urządzeń kuchennych (piekarników, płyt kuchennych i okapów), które określa minimalne wymagania ekoprojektu. Wprowadzenie go w życie pozwoli na zaoszczędzenie około 7,5 TWh energii elektrycznej rocznie, począwszy od 2020 roku. Ilość zaoszczędzonej energii to odpowiednik energii wytworzonej przez dwie 2 duże elektrownie węglowe o mocy 500 MW lub ilości gazów cieplarnianych wyemitowanych przez 1,5 mln samochodów.

Do tej pory etykieta energetyczna umożliwiała porównanie urządzeń w tej samej kategorii, niezależnie od źródła pochodzenia energii. W przypadku pieców kuchennych zasada ta została naruszona. Dla tej kategorii będą bowiem współistnieć dwa rodzaje etykiet – osobna dla kuchenek gazowych, osobna dla elektrycznych. Będzie to oznaczone na etykiecie ikoną, jak na rysunku (czerwone kółko) – kliknij, aby powiększyć.

ovens_labelCi z nas, którzy nie mają wyboru źródła energii i są skazani na energię elektryczną, będą mogli w prosty sposób porównać klasę efektywności energetycznej urządzeń, a także sprawdzić pojemność piekarnika (w lewym dolnym rogu etykiety). Dla osób mających doprowadzenie gazu, zakup nowego pieca wiąże się z dokładniejszą analizą. Piekarniki można kupić jako osobne urządzenia, ale bardzo często mają też płytę kuchenną z palnikami. W sprzedaży dostępne są więc kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym, bądź gazowym.

Aby wybrać najlepsze urządzenie, warto zwrócić baczniejszą uwagę na zużycie energii na cykl (w prawym dolnym rogu). Im mniej energii jest wykorzystywane, tym lepiej dla Twojego rachunku za energię. W przypadku piekarników elektrycznych, wartość ta jest podana w kWh/cykl i odnosi się ona do normalnej pracy grzałek piekarnika (grzałka górna i dolna) oraz do termoobiegu. W przypadku piekarników gazowych zużycie jest dodatkowo wyrażone w MJ / cykl dla obu trybów pracy. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest porównanie zużycia energii w różnych piekarnikach, czyli możemy ze sobą porównać piekarnik gazowy i elektryczny, gdyż jednostka zużycia energii jest taka sama (kWh / cykl) – spójrz na zieloną, przerywaną ramkę.

I nie daj się zwieść małej różnicy, jaką prawdopodobnie zauważysz podczas porównywania produktów. Trzeba bowiem pamiętać, że rysunek przedstawia zużycie energii na cykl, co oznacza, że zużywasz energię za każdym razem, gdy korzystasz z urządzenia. Różnica kilku kWh może oznaczać wydatek nawet kilkuset złotych więcej w rachunku za energię, gdy korzystasz z urządzenia raz lub dwa razy w tygodniu przez 10-15 lat. A jeśli używasz go jeszcze częściej to koszty będą rosły.

Comments are closed.