Niedawno opublikowano oficjalne studium na temat możliwości poprawienia funkcjonowania dyrektywy dotyczącej etykietowania produktów zużywających energię. Studium obejmuje również rekomendacje dla organów nadzoru rynku. Dokument odnosi się do reform oczekiwanych w drugiej połowie roku 2014.
Firma konsultingowa Ecofys opublikowała ten raport (pdf) w piątek. Rozdział dotyczący nadzoru rynku zawiera szereg rekomendacji w sprawie sposobów poprawy efektywności i wskaźników zgodności. Podstawowe zagadnienia, to:
Zasoby: upewnienie się, że zarówno zasoby finansowe, jak i umiejętności eksperckie organów rynku nie są w żaden sposób ograniczane, co może skutkować stratami finansowymi i wywołać szkody dla środowiska i społeczeństwa. Należy więc zadbać o to, aby organy nadzory rynku uzyskały niezbędny priorytet i finansowanie, tak aby mogły skutecznie zapobiegać stratom energii w wyniku dostępności na rynku urządzeń niespełniających wymagań.
Określenie badań rynków krajowych: należy dołożyć wszelkich starań, aby nadzór rynku na poziomie krajowym podlegał jasno określonym regułom i obejmował ściśle zaplanowane zakresy działań. Należy również w czytelny sposób zdefiniować minimalne zakresy prac, które powinien przeprowadzić i monitorować.
Współpraca krajów członkowskich i wsparcie unijne: deklarowany jest maksymalny stopień wsparcia dla współpracy na szczeblu europejskim celem zapewnienia synergii poszczególnych działań, w zakresie dzielenia się planami i adaptacją wyników.
Wymagania wykonalności: już na etapie opracowywania nowych przepisów legislacyjnych lub poprawiania istniejących dla niektórych omawianych grup produktów, z uwzględnieniem dyrektywy o etykietowaniu i dyrektywy Ecodesign, należy zapewnić, żeby działania podejmowane przez nadzór rynkowy były w pełni uwzględnione w nowo sformułowanych wymaganiach.